25 06 2012

Elif şafak iskender kitap özeti

Elif şafak iskender kitap özeti |  görsel 1

 

Adem hiç bilmediği  bir köye gider ve Cemile adında bir kızı sever. Onunla evlenmek ister lakin bir sorun vardır.Cemile daha önceden kaçırılmıştır ve bu  artık onun kız olmadığı fikrini düşündürür. Bunun üzerine Adem Cemile’nin ikiz kardeşi  Pembe ile evlenir.Ve bundan sonra hikaye başlar.

Pembe ve Adem ‘in üç tane çocukları vardır. Başına buyruk İskender ,  hayalperest  Yunus, başı havalarda Esma. Londra’da yaşam Pembe için hiç iyi gitmemektedir. Adem ile arası çok kötüdür. Kocası onu Rozana adında bir kadın ile aldatmaktadır. Kadın Âdem ‘i terk edip Abudabi’ye gidince Âdem ‘de kadının peşinden gider. En büyük oğlu gittikçe daha fazla başına buyruk olmaktadır. Sevdiği kız Kete’nin de hamile olması işleri daha kötü yapar. Pembe için her şey daha kötü olmaktadır.

Pembe tesadüf üzerine bir gün bir pastane de Elias biri ile tanışır. Âdem Pembe ile epey ilgilenir. Pembe tek sırdaşı Cemile ‘ye bir mektup yazar ve Elias’a olan aşkından bahseder. Ne yapacağını bilemez durumdadır. İskender’in böyle bir şeyi duysa hiç iyi şeyler olmayacağının farkındadır. Yunus annesini Elias ile görür ancak kimseye bir şey söylemez. İskender’in amcası durumu öğrenince işler işin içinden çıkılmaz bir hal alır. Tarık yiyenini çağırır ve namus meselesi olduğunu temizlenmesi gerektiğini söyler. İskender o sinir ile eve doğru gider ve yolda annesini görür ateş eder. Annesinin katili olmuştur.Hapiste geçireceği uzun yıllar vicdan azabı ve pişmanlık ile geçer. Kardeşleri onu hiç affetmez.

İskender hapisten çıkmasına çok kısa bir zaman kala çok büyük bir gerçeği öğrenir. Yıllar önce annesi sanarak öldürdüğü kişi aslında hiç görmediği teyzesi Cemile ‘ tir tir. Eve uğramadığı için teyzesinden haberi yoktur. Annesi sanarak onu öldürmüştür. Serbest kaldığında kız kardeşinin evinde köyde yaşamakta olan annesinin yanına gidip ondan af dilemek istemektedir.

İskender annesinin onu affedeceği günü sabırla bekler iken bir gerçeği daha öğrenir. Pembe ölmüştür. Artık İskender için tüm umutlar bitmiştir.

65229
0
0
Yorum Yaz